PROGRAM/VEM SOM SÄNDER
Dagens Nyheter får du sport allt som är Nyheter kultur och massa av nöje som den tidningen er bjuder er
Det amerikanska justitiedepartementet har utsett Joseph diGenova, president Donald Trumps tidigare advokat, att ta över utredningen om den tidigare CIA-chefen John Brennan – som anklagas för lögner i samband med en Rysslandsutredning inför presidentvalet 2016. Brennan menar att det ligger en polistik agenda bakom anklagelserna.
Published :INSÄNDARE. Regeringen bör reagera mot den förvärrade hotbilden mot klimat- och Palestinaaktivisten Greta Thunberg. Hoten, som senast kommer från staten Israel, är alldeles för allvarliga för att bemötas med tystnad, skriver Anneli Liukko.
Published :Vänsterledaren har surrat sig vid masten. Det borgar för en jobbig valrörelse för henne – och att det blir ännu jobbigare när hon upptäcker att hon måste ta sig loss.
Published :Hotet från Iran att utveckla kärnvapen har varit central för att avskräcka motståndare från attacker. Nu har stängningen av Hormuzsundet visat sig vara ett nytt och bestående vapen i framtida konflikter. – Det har testats och det funkar, säger Irankännaren Rouzbeh Parsi.
Published :Finansprofilen Günther Mårder, som i fredags häktades misstänkt för grova insiderbrott, lämnar nu flera styrelseuppdrag. Han har bland annat begärt att bli entledigad från sitt styrelseuppdrag i Arbetsförmedlingen.
Published :Felix Pettersson, 18, och Vera Gustafsson, 20, brinner för politik. I sitt första val kandiderar de till riksdagen – där unga är kraftigt underrepresenterade. Aida Birinxhiku (S) sitter redan där. – Jag tror inte att alla unga vill bli influencers eller börshajar, säger den yngsta ledamoten som valdes in 2022.
Published :DN DEBATT. Vad gör man med en AI som lyckas bryta sig ut och mejla sin egen utvecklare? Mythos påstås vara så kraftfull att Anthropic inte släpper den till allmänheten. Det kan låta som science fiction, men framtiden är här. Och den kan bli hur farlig som helst, om inte mänskligheten stannar upp och tänker till, skriver Olle Häggström, professor i matematisk statistik.
Published :”Famesick” handlar om vad som händer med en 23-åring som får en egen HBO-serie. Saga Cavallin har läst en bok av av en terapiskadad 40-åring som fortfarande verkar oförstående inför sitt kändisskap.
Published :Det kokar i Nobelhallen och alla pratar om BIK Karlskoga. Hockeylaget kan ta klivet upp i SHL i en kommun där framtidstron är stor. – Man är stolt över Bofors igen. Folk söker sig hit för att göra skillnad för världsfreden, säger kommunstyrelsens ordförande Tony Ring.
Published :Efter 22 år i Sverige ska paret utvisas – och tvingas lämna kvar sitt enda barn. Sonen Alexander har blivit vuxen och enligt svenska myndigheter behöver han inte längre sina föräldrar. – De är min enda familj, säger han.
Published :Åtta barn har dött efter en skjutning i Shreveport i den amerikanska delstaten Louisiana, rapporterar lokala medier. – Det här är en tragedi, kanske den största tragedin vi någonsin sett, säger stadens borgmästare Tom Arceneaux.
Published :Det finns ett krav som alla kan ställa på sina mammor och pappor, från spädbarnstiden och ända upp till 20-årsåldern. Får dina föräldrar betyget ”godkänt” av barnpsykologen Malin Bergström och barnrättsjuristen Julia Högberg?
Published :Det är fortsatt förvirrat och osäkert kring Hormuzsundet. De snabba vändningarna tär på besättningarna som är fast i Persiska viken. – Det är klart att det är en pressad situation, säger Stena Bulks vd Erik Hånell.
Published :Efter dundersuccén med ”Baby Reindeer” är Richard Gadd tillbaka med ett mörkt seriedrama som kretsar kring toxisk maskulinitet, trauma och trasigt brödraskap. Nicholas Wennö fick ett enskilt samtal med den kompromisslösa skotska serieskaparen.
Published :Cuarteto Casals kastar publiken mellan åsknedslag och vilda galopper i Franz Schuberts sista kvartett. Lördagens konsert i Grünewaldsalen blev rena gotiska skräckdramat.
Published :Vem smyger i kulisserna när Donald Trump muckar gräl med påven och lägger ut bisarra AI-bilder på sig själv? Religionens och Rasputins roller i historien är tidlösa, skriver Björn Wiman.
Published :Teater Brunnsgatan Fyras uppsättning av Kristina Lugns ”Nattorienterarna” börjar med stelt uppläst text utan lyft. Men i takt med att parets rustningar åker av får de också föreställningen att flyga.
Published :Trump hotar Iran med att ”slå ut varenda kraftverk och varenda bro” om landet inte går med på ett fredsavtal. På onsdag löper vapenvilan ut och beskeden om Hormuzsundet har pendlat fram och tillbaka. Enligt Mellanösternexperten Alexander Atarodi finns det nu tre troliga scenarier för hur konflikten utvecklas.
Published :I söndags skrev författaren Gabriella Ahlström en uppgörelse med myten om det avslappnade Malmö. ”Man inte kan komma hit och fortsätta vara konstant stockholmare”, skriver förläggaren Per Bergström i en replik.
Published :De nya bantningsmedicinerna ger inte bara viktminskning utan hjälper också mot missbruk, depression och hjärtproblem. Men till och med de allra svårast sjuka måste betala själva.
Published :Genmodifierade grisar ska lösa bristen på organ för donationer, hoppas forskare. På köpet kan människor med köttallergi få äta fläskstek igen.
Published :Det fortsätter storma i herrlandslaget i bordtennis. Eller? Enligt uppgifter till SVT har förbundskaptenen Marcus Sjöberg sagt upp sig – en dryg vecka innan lag-VM börjar. – Det finns ingen sanning alls i detta, säger Sjöberg till Expressen.
Published :Hur ser tiden ut? Varje vecka väljer DN:s bildredaktör Pi Frisk ut fem fotografier som speglar Sverige och världen just nu. Här är bilder från vecka 16, 2026.
Published :Marknaderna kommer sannolikt att backa när de öppnar på måndag. Inför helgen hade de reagerat positivt på aviserad vapenvila i Hormuzsundet, men det dröjde inte länge innan beskjutningen började igen. – Vi kanske sprang lite för fort i fredags och det kan bli bakslag, säger SEB:s Robert Bergqvist.
Published :De svaga verbböjningarna, som ”skärde” eller ”bärde”, blir vanligare. Men det dröjer länge innan det traditionella språkbruket skurit ihop, skriver Språktidningens Anders Svensson.
Published :BUDAPEST. Ett familjedrama kickstartade hans politiska karriär. Kulmen för Péter Magyar blev en jordskredsseger över Viktor Orbán. Hans talanger som politiker väcker beundran, samtidigt som många är tveksamma till honom som person. – Jag höll för näsan när jag röstade på Magyar, säger en väljare i Budapest.
Published :Solcellsbilar har länge varit en dröm – men vad hände egentligen med visionen om att köra på ren solenergi? Häng med på en resa bland innovationer, misslyckanden och framtidshopp inom solljusdriven eldrift.
Published :För åtta år sedan stängde Örebro läns museum för omfattande renoveringar. Nu står det klart att museet planerar att öppna igen i december 2027, drygt nio år efter att det stängde. – Det är väldigt lång tid som länets invånare inte har haft tillgång till sin historia och konst, säger museichefen Birgitta Johansen.
Published :Den kulturmärkta Ålstensgatan i Bromma kan komma att fyllas med 280 sopkärl nästa år. Bostadsföreningar rasar mot beslutet och säger att kärlen kommer att påverka utomståendes syn på gatan. – Vi tänker inte starta något Think Pink, säger en boende på gatan till Mitt i.
Published :LONDON. Sommaren ska handla om lust och sexleksaker ställas ut i Westminster. Det pikanta initiativet väcker obehag inte bara bland maktens män och kvinnor, utan bland britterna i stort.
Published :En skadekänning har hållit henne borta i nästan en månad. Nu är Johanna Rytting Kaneryd tillbaka. Efter 1–0-segern mot Serbien har Sverige VM-platsen i egna händer. – Jag vill inget annat än att krossa Danmark, säger fotbollsstjärnan.
Published :PEKING. När över hundra människolika robotar på söndagen sprang ett halvmaraton i Peking nådde den vinnande roboten mål efter 50 minuter, 7 minuter snabbare än det färska rekordet av en människa på distansen. Skillnaden var stor mot förra året då många robotar stupade utefter banan och aldrig kom i mål.
Published :I dag kastar sig norra Europas allra svängigaste kåsör ut på minnenas diskotek och svarar ”jajamänsan” på frågan om vuxna män bör syssla med synthdans.
Published :Efter Viktor Orbáns valförlust i Ungern hördes en lättnadens suck från Bryssel och Kiev. Men redan en vecka senare kan ett annat EU-land få en regering med ett horn i sidan till Ukraina. I Bulgarien leder en prorysk kandidat stort inför söndagens val.
Published :Personer med pengar har länge velat köpa makt inom den svenska idrotten. I svensk tennis gör finansmannen Christer Gardell det ovanligt öppet.
Published :Esks elva vecka 16. DN-sportens krönikör Johan Esk om veckan som varit.
Published :När hennes far drabbas av demens får han ingen plats på äldreboende. I stället installeras övervakningskameror och ett varnande högtalarsystem i hemmet. Att öka produktionen per skattekrona väger tyngre än det som är bäst för patienten, skriver DN:s Josefin Olevik.
Published :KRAMFORS. De adopterade hundarna är oroliga och stundtals ilskna. Sexköparna uppmanas att inte bli rädda om de skäller. Åklagaren tror att hundarna är nyckeln till ett av Sveriges mest uppmärksammade kopplerimål.
Published :Grönt och stora mönster. Det är de vanligaste önskemålen från kunderna när de anlitar målaren Erik Stålberg. Här ger han sina bästa tips till den som vågar prova att tapetsera själv.
Published :Tommy Wibergs hus utanför Kalmar är en stilsäker dröm med trendiga tapeter och het design. Tricket? Han har inte gjort om någonting sedan 1977. – Sjukt fint hem. Så rätt, säger Stefan Nilsson, expert på inredningstrender.
Published :Den kristna nationalisten JD Vance tycker att påven ska vara ”försiktig” om han ska uttala sig om teologi. Det finns bara en allsmäktig gud, och det är Donald Trump.
Published :INSÄNDARE. Samtidigt som staten uppmärksammar ofrivillig ensamhet minskar Stockholm stad bidragen till frivilliga. Nu riskerar vår verksamhet att inom några år att läggas ner, skriver Anders Konradsson, ordförande i organisationen Frivillig väntjänst.
Published :Bandet har en smittande entusiasm över att alltjämt vara på väg någonstans, skriver DN:s Mattias Dahlström.
Published :Energiorganet IEA utfärdade på torsdagen en skarp varning: flygbränslet i Europa kan ta slut inom sex veckor i fall Hormuzsundet inte öppnas inom kort. Nu agerar EU:s ministerråd på varningen och kallar till krismöte. – Den värld vi levde i, som vi kanske så här i efterhand naivt trodde att vi skulle fortsätta leva i, finns inte kvar. Vi lever mitt i ett uppvaknande, säger EU-parlamentarikern...
Published :KATMANDU. Influerare och andra amatörer ska stoppas från att bestiga Mount Everest. Bergsbestigare måste ha klarat av en topp på 7 000 meter i Nepal, enligt ett lagförslag. Först därefter får de tillstånd att försöka sig på världens högsta berg.
Published :När framtidsforskaren Anders Sandberg dör låter han frysa ner sig i flytande kväve, i hopp om att kunna återupplivas om några decennier. – Det är bättre än att med säkerhet vara död, säger han.
Published :En regnig sommarkväll råkar en 15-årig pojke spränga sig själv till döds när han ska utföra ett bombdåd för 5 000 kronor. Vad ledde fram till den groteska tragedin? Enligt utredningen uppmuntrades pojken att genomföra sprängningen av en nära vän. I förhör säger kompisen som nu är åtalad för grovt vållande till annans död att han grät när han fick reda på att hans vän förolyckats.
Published :Hon är inte en spelare som filmar. Det säger en uppgiven Monica Jusu Bah efter VM-kvalsegern mot Serbien. Ändå varnades hon för just det. Och fick ont i ljumsken. – Jag tycker absolut att vi borde ha fått straff, säger 22-åringen.
Published :DN DEBATT. Varje kvinna har eller ska genomgå klimakteriet, med vallningar, nedstämdhet och försämrat sexliv. Men i stället för snabb hjälp lämnas många i vårdköernas vänterum, helt i onödan. Ge barnmorskor rätt att förskriva behandling vid klimakteriebesvär. För sjukvårdens skull – men också kvinnornas, skriver 22 barnmorskor och specialistläkare.
Published :USA planerar att borda och beslagta iranska fartyg runt hela världen, rapporterar Wall Street Journal med hänvisning till källor. Iran svarar med nya hot om attacker mot fartyg som passerar Hormuzsundet.
Published :Radio hits
Fakturer och Brev
Nya Hamngatan 11
852 29 Sundsvall
Program
Måndag Tisdag Onsdag Torsdag Med John klockan 15:00 - 18:00
Snacka om nyheter och väder och tips om tv program
Studio/
Prata med Arne hansson Ring mellan kl. 10:00 - 16:00
Måndag till Fredag 070- 883 99 35
Ha en studiebesök oss hos på radiohits boka en tid och dag
Allmänna frågor
och musik och adressen radiohitsjohnsradio (a) gmail.com ta bort bra ()
Vi ta in Låtar som ni vill lyssna på
Ta kotakt musikläggare om den passa in vår arkiv
Man kan förvänta sig svar inom 48 timmar och endast på kontorstid, dvs inte kvällar och helger. Man får naturligtvis skicka mail när man vill
Log in Sign up